Praca w tartaku a bezpieczeństwo pracowników
Przerób drewna w celu uzyskania tarcicy koniecznej do wytwarzania wyrobów tartacznych takich jak drewno konstrukcyjne np. na więźbę dachową, drewno budowlane m.in. na kantówkę, łaty czy podbitkę, czy drewno do prac wykończeniowych oraz użytku w stolarniach i zakładach produkujących wyroby drewnopochodne wymaga stosowania odpowiednich urządzeń. Niezbędne będą zarówno traki do przecierania, jak i piły oraz sprzęt do suszenia i przeładunku. Ze względu na charakter poszczególnych procesów produkcyjnych, używane maszyny wymagają podejmowania różnych kroków w celu zapewnienia bezpieczeństwa obsługującym je pracownikom. W tartaku w Dorłowicach używane jest wyłącznie wyposażenie zgodne z obowiązującymi normami i zasadami BHP.
Zagrożenia występujące przy obróbce drewna
Obróbka drewna wiąże się z powstawaniem różnych zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników na każdym etapie produkcji. Niebezpieczeństwa pojawiają się już podczas rozładunku przywożonego drewna, ponieważ dłużyca i kłody mają sporą masę, a ich przemieszczanie wymaga korzystania z żurawi HDS lub dźwigów. Ryzyko przygniecenia pojawia się także podczas składowania drewna. Specjalnych procedur wymaga korzystanie z maszyn do korowania drewna oraz traków do jego przecierania, jak i wielopił z uwagi na przemieszczający się materiał oraz poruszające się części maszyn, a także występujący hałas i wibracje. Ostrożność i korzystanie z właściwych zabezpieczeń są też konieczne przy kontakcie z wszystkimi krawędziami tnącymi. Wśród czynników niebezpiecznych znajdzie się pojawiający się pył, który utrudnia oddychanie, a ponadto może stworzyć atmosferę wybuchową.
Stosowane zabezpieczenia
Sposobem na radzenie sobie z pojawiającymi zagrożeniami jest wyposażenie maszyn i urządzeń w osłony minimalizujące ryzyko odniesienia obrażeń, a także wydawanie pracownikom właściwej odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej – m.in. rękawic, kasków, okularów ochronnych oraz ochronników słuchu. Równie istotne jest zachowanie bezpiecznego dystansu od stref, w których występują poszczególne zagrożenia oraz przestrzeganie ogólnych zasad związanych z obsługą urządzeń elektrycznych i użytkowaniem urządzeń transportu bliskiego.